Top

Koltuk Altı Terleme Tedavisi

Aşırı koltuk altı terlemesi kişinin günlük faaliyetlerini, sosyal yaşantısını, öğrenimini, iş hayatını, psikolojik durumunu etkileyecek derecede ise, bu duruma aşırı koltuk altı terlemesi hastalığı (aksiller hiperhidroz) denilir. Aşırı koltuk altı terlemesi genellikle kol altı kıllı bölgede ortaya çıkan bir terlemedir. Sadece kol altlarında olabileceği gibi, koltuk altı birlikte sıklıkla ellerde, bazen ayaklarda ve yüz (kafa) bölgesi terlemesi ile birlikte olabilir. Koltuk altı terlemesinin hayati tehlikesi yoktur. Ancak oldukça sıkıntılı bölgesel aşırı terleme şeklidir. Çünkü fiziksel olarak oldukça dikkat çekici ve kötü bir görüntüye neden olur.

Koltuk Altı Terleme Tedavisi

Koltuk Altı Terlemesi Neden Olur?

Toplumda 100 kişiden 2-3 kişide görülür. Koltuk altı terlemesi genellikle ergenlik döneminde başlar. Genel olarak kadınlarda erkeklerden biraz daha fazla rastlanır. Olguların %40’ında aile hikayesi (genetik, irsi geçiş) vardır. Her mevsimde olur, ancak sıcak mevsimlerde daha belirgindir. Bazılarında 35-40 yaşından sonra biraz azalsa da hayat boyu devam eder. Stres, heyecan gibi duygusal durumlar tetikleyici olarak başlatabilir. Bazen koltuk altı lazer epilasyon sonrası ortaya çıkabilir. Genellikle uykuda olmaz, uyandıktan bir süre sonra başlar.

Koltuk Altı Terleme Tedavisi Nelerdir?

Klipsli ETS ameliyatı ile aşırı koltuk altı terlemesi kalıcı olarak tedavi edilebilir. Koltuk altı terlemesinde klipsli ETS ameliyatının başarı oranı çok yüksektir. Sadece 100 kişiden 3-4 kişide etkisiz kalabilir veya tekrar edebilir. Diğer vakaların tamamında kol altlarında kalıcı kuruluk sağlanır.

Sonucu, 30 dakika kadar süren ameliyat, bittiği anda görülür. Çok şiddetli koltuk altı terlemesi varsa, bu problemden ömür boyu kurtulmak inanılmaz mutluluk verebilir.

Aşırı koltuk altı terlemesinde geçici tedaviler yetersiz kalırsa (bıkılırsa), kalıcı tedavi olmak istenirse, diğer bölgelerle (yüz, el, ayak) birlikte ise, damlama-akma şeklinde terleme varsa klipsli ETS ameliyatı tercih edilebilir. Koltuk altı terlemesi için yapılan ameliyatta istenirse aynı anda yüz kızarması, yüz ve el terlemesi ameliyatları da yapılabilir.

Uyguladığım tedavi yöntemleri Botoks ve Thermilift’dir.

 

WhatsappWhatsapp