Top

Leke Tedavisi

Lazerle leke tedavisi, kimyasal peeling, mikrodermabrazyon yöntemleri uygulanır.

Cilt lekeleri neden oluşur?
En sık sebep güneş ışınlarıdır. Bu ışınların şimdilerde daha tehlikeli hale geldiği tüm bilim adamlarınca kabul edilmektedir. Güneş ışınlarından korunma leke oluşumunu önlemek için dikkat edilmesi gereken en önemli unsurdur. Cilt kendince korunmaya çalışırken bu lekeler oluşmaktadır.

Cilt lekeleri nasıl oluşur?
Yukarıda saydığımız dış ya da iç etkenler ciltteki hücreleri uyararak bu hücrelerde melanin ismindeki siyah boya maddesinin toplanmasına neden olur. Aslında bu bir savunma mekanizmasıdır. Etkene karşı deri kendini korumaya çalışmaktadır. Etken ortadan kalktığı halde bu madde o bölgede kalabilir. Bu oluşum ciltte leke olarak gözlenir.

 

Leke Tedavisi

Tedavi Yöntemleri

Lazerle Leke Tedavisi: Lazer lekelerde bulunan melanin ismindeki boya maddesine tutunur. Bu sırada oluşan yüksek enerji bu hücrelerin ölümüne neden olur. Ölü hücreler ve içlerindeki bu boya maddesi ciltten savunma hücreleri ile uzaklaştırılır. Böylece bölgedeki leke bazen bir seansta bile tamamen yok olur. Bazen 3-4 seans gerektiği olabilir.

Kimyasal Peeling: Ciltteki ölü hücreler ciltten uzaklaştırılmış olur. Cildin yeni hücrelerle tekrar tamir edilmesi sağlanır. Yeni hücreler cildin yağ ve nem oranı daha başarılı düzenler. Peeling ile yüzdeki kırışıklıklar, cilt kuruluğu, genişlemis gözenekler, cilt yorgunluğu, cilt lekeleri, güneş hasarı giderilebilir. İhtiyaca göre 5-8 seans uygulanır.

Mikrodermabrazyon: Mikrodermabrazyon yüksek basınçlı alüminyumoksit mikrokristallerinin cilde püskürtülerek cildin yüzeysel tabakalarının aşındırılması prensibine dayanan invaziv olmayan bir yöntemdir. Bu işlemde cilt yüzeyine temas eden mikrokristaller yumuşak bir soyma işlemi yapmakta, ölü hücreler ve deri artıkları cihazın vakum sistemi tarafından emilmektedir. İşlem sırasında cilt yüzeyinde kan dolaşımı artar, hücre yenilenmesi hızlanır. Sonuçta alttan canlı, taze ve pürüzsüz bir cilt ortaya çıkar.

Mikrodermabrazyon işlemi 20-30 dakika süren seanslar şeklinde yapılmaktadır. Seanslar birer hafta aralıklarla tekrarlanır; etkin bir sonuç elde etmek için mevcut probleme göre değişen 6-8 seanslık bir tedavi programı gerekir.

  • Cilt kırışıklıklarını, lekelerini ve düzensizliklerini, sivilce, yara, yanık ve ameliyat izlerini ortadan azaltılmasında,
  • Yüz ve vücuttaki (göğüs bölgesi, el vs.) pigmentli lekelerin tedavisinde,
  • Güneş hasarına bağlı cilt bozukluklarında,
  • Hiperkeratozlarda,
  • Cilt yüzeyindeki düzensizliklerin azaltılmasında,
  • Akne ve travma sonrası yara içlerinin azaltılmasında,
  • Hamilelik çatlaklarının giderilmesinde,
  • Yağlı deride yağın azaltılması ve temizlemede,
  • Yaşlanmayı önleyici bakım ve cilt tonusunun arttırılmasında mikrodermabrazyondan yararlanılır.
WhatsappWhatsapp