Top

PRP Nedir?

PRP platelet rich plasma yani pıhtı hücrelerinden zengin kan demektir.  PRP tedavisinde kişinin kendi kanından elde edilen, pıhtı hücreleri ve büyüme faktörlerinden zengin plasma cildi yenilemekte kullanılır.

PRP ‘nin faydaları nelerdir?
PRP tedavisi cilt sarkması, kırışıklık, leke, sivilce izleri, yara izi, cilt çatlakları ve saç dökülmelerinde kullanılan yeni bir yöntemdir.

PRP yöntemini tek başına veya lazer, radyofrekans, ışık tedavi yöntemleriyle birlikte uygulamak cildin çok daha iyi hale gelmesini sağlar. Sarkmada azalma, kırışıklıklarda hafifleme, yüzde aydınlık ve duruluk meydana gelir. Lazer, peeling gibi leke tedavilerine PRP eklemek leke tedavisini hızlandırır ve kalıcı sonuç alınmasını destekler.

PRP Nedir?

PRP cildi nasıl yeniler?

Cilt yaralandığında, cildi tamir etmek için pıhtı hücreleri gelir. Pıhtı hücreleri büyüme faktörleri olarak adlandırılan maddeleri salgılayarak cildin tamir edilme sürecini başlatırlar. Ayrıca yaralı bölgeye kök hücreleri çekerler. Bu yüzden cilde pıhtı hücrelerinden zengin PRP tedavisi yapıldığında ciltte onarılma ve yenilenme süreci tetiklenmiş olur.

PRP nasıl elde edilir?

PRP tedavisinde 8-20 cc arasında değişen miktarlarda kan alınarak özel tüplere konulur. Alınan kanın miktarı tüpün özelliklerine göre değişir. Özel tüpler yüksek hızda dönen santrifüj cihazına konulur.  Santrifüj cihazı, pıhtı hücrelerinden zengin plasma elde edebilmek için belli bir hızda ve sürede dönmelidir. Özel tüpler olmadan elde edilen plasmada pıhtı hücreleri 200 bin civarında kalır. Bu sayı cildi yenilemekte yeterli bulunmaz.  PRP tedavisinde kanın konulduğu özel tüpler sayesinde bir milyon pıhtı hücresi içeren plasma elde edilebilir.

WhatsappWhatsapp